Vladimír Hadomský

Vladimír Hadomský
grafik a ilustrátor

Datum narození: 1.1.1938

Nejprve chodil do houslí. Snil o tom, že se stane slavným virtuosem. Jenže mu řekli, že má prsty krátké jako Napoleon. „Tak jsem toho nechal a vzal jsem do ruky štětec,“ říká Vladimír Hadomský z Mostu, akademický malíř a žák Karla Svolinského. Hadomského ilustrace a grafiky znají návštěvníci stovek samostatných nebo skupinových výstav. Jeho práce jsou i v soukromých sbírkách a galeriích, kromě Česka též v Holandsku, Polsku, Belgii, Itálii, Spojených státech, Litvě, Kazachstánu, Lucembursku, Japonsku a nově také v Číně a Mexiku.

Jeho tematický a technický záběr je velmi široký, zahrnuje kresbu, grafiku, malbu, koláž, ilustraci i uměleckou fotografii.

Vladimír Hadomský říká, že grafika a klasická kresba jsou mu nebližší, ale ctí i abstraktní tvorbu. Vedle krajiny, zátiší či portrétů zahrnují jeho malby například i akty. V posledních letech se věnuje zejména tvorbě ex libris, které vyjadřují vlastnický vztah určité osoby k danému výtisku knihy. „V ex libris se doslova vyžívám,“ vyznává se umělec s typickým baretem na hlavě.

Ex libris pro slavné

Ex libris namaloval stovky. Pro lidi známé doma i ve světě. Například pro Oldřicha Kulhánka, grafika, který navrhl české bankovky, pro mima Bolka Polívku, pro Tomio Okamuru, českého podnikatele s japonskými předky a mnohé další. Ex libris dělá na zakázku a vždy pro někoho konkrétního. O daném člověku proto musí hodně vědět.

Akademický malíř Vladimír Hadomský.

Na řadě mezinárodních výstav získal akademický malíř Vladimír Hadomský hlavní ceny. Katalogy se mu nevejdou do skříně. „Přitom má díla vznikají v obýváku takříkajíc na koleně,“ směje se malíř.

Mezi ilustrátory a grafiky je legendou. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze studoval v letech 1957 až 1964 v ateliéru knižní ilustrace a grafiky. Vedl ho přední český grafik Karel Svolinský. „Svoliňák, jak jsme mu všichni říkali, mi dokonce nabídl post asistenta. Jenže bezděky vnucoval svůj styl. A já chtěl jít vždycky vlastní cestou,“ přiznává Hadomský. Pracoval tam suchou jehlu. „Svoliňákovi se má technika tak zalíbila, že s ní sám začal,“ vybavuje si Hadomský.

Svolinského nabídku odmítl a po škole se vrátil do Mostu. Dlouho pracoval v propagaci na SHD a pak v Výzkumném ústavu hnědého uhlí jako vedoucí reprografie. Po revoluci, v 90. letech, učil výtvarnou výchovu a estetiku na mosteckém gymnáziu. Dodnes na něj vzpomínají i žáci, kteří si přibrali jím vedený nepovinný předmět psychografologie a typologie.

Děda maloval ikony

Narodil se na Ukrajině. Děda, český legionář, tam koupil pozemky. Od dětství byl obklopený zvláštní mystikou, spojující tradici s pokrokem. Otec pracoval jako letecký mechanik. Matka ráda filozofovala a tíhla k přírodě. Děda z otcovy strany byl šlechtic, psal básně a maloval ikony. „Výtvarný talent jsem nejspíš zdědil po něm,“ usuzuje Vladimír Hadomský.

Na výzvu prezidenta Beneše se mohli jeho rodiče, Volyňští Češi, vrátit do vlasti. Usídlili se ve Vtelně u Mostu. „Dostali pozemky. Táta obdržel dekret na půdu. Nemohl se smířit s tím, že bude samostatně hospodařícím rolníkem. Toužil po své dílně. Po Únoru 1948 se pokusil emigrovat. Nevyšlo to. Ze zoufalství, že nemohl dělat, co chtěl, se na Vánoce zastřelil,“ vzpomíná akademický malíř na své dětství.

Na čas se ocitl v dětském domově v Žatci. Odtamtud začal docházet do kreslířských kurzů mistra Oskara Brázdy na zámku v Líčkově. Ten mu poskytl takovou přípravu, že z 800 uchazečů o studium na Střední výtvarné škole v Praze se Hadomský umístil jako první.

TUCET OTÁZEK PRO VLADIMÍRA HADOMSKÉHO:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším snobismus, povrchnost a lajdáctví. Mám rád klasickou hudbu a četbu.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Na Resslu a u Benediktu.
Váš ideální odpočinek? Procházky přírodou. Inspirují mě v každém ročním období.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbení jsou malíři Lumír Dědina a Oskar Brázda. Neoblíbený je Stalin.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Svou výstavu ke 100. výročí Městského divadla v Mostě.
Jakou hudbu posloucháte? Čajkovskij, Vivaldi, Verdi, Rimskij Korsakov…
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v boží mlýny. Nevěřím v politiku.
Jaká je vaše největší neřest? Neumím hospodařit s penězi, ale díky manželce to vychází.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Svátek práce slavím dennodenně prací. Není dne, kdy bych neudělal aspoň čárku.
Chtěl byste žít v jiné době? Ano, v době renesance v Itálii.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Jím vše, ale krkovička patří k mým oblíbeným jídlům.
Co byste popřál mostecké knihovně? Aby vydržela v takové aktivitě jako dosud. A aby se její budova brzy dočkala celkové rekonstrukce, zaslouží si to.

Vladimír Hadomský zemřel 14. února 2015 ve věku 77 let.

  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů