Richard Falbr

Richard Falbr
europoslanec, odborář

Datum narození: 29.9.1940

Je socialistou a nestydí se za to. Stejně politicky smýšleli i jeho rodiče. Díky písemnému spojení se svými příbuznými ve Španělsku sdílel názory, které vyznávají tamní socialisté. „I proto jsem byl rád, že jsem po sametové revoluci zastával funkce, které mi umožnily pracovat v mezinárodních odborových strukturách,“ zdůrazňuje mostecký europoslanec Richard Falbr.

Narodil se v Anglii, v bývalé římské pevnosti na hranicích s Walesem. Jeho otec sloužil u 312. stíhací perutě RAF jako zbrojíř. Do Anglie přicestoval s matkou, Španělkou. Po skončení 2. světové války se s rodinou vrátil do Československa a krátce žili v Rakovníku, kde začal chodit do školy.

Brzy na to vycestovala celá rodina do Venezuely, kam tátu služebně vyslali na ambasádu Československé republiky. Ve Venezuele navštěvoval základní školu. „Vzhledem k tomu, že se u nás doma vždy mluvilo jen španělsky, neměl jsem s docházkou ani se studiem žádné potíže. Ve srovnání s českými osnovami byly osnovy na této škole jednodušší. Vyučovaly se dějiny a geografie Venezuely. Kromě toho ještě španělština a matematika. Dodnes nevím, proč byla jako předmět zařazena i astronomie, asi na to měli učitele,“ vzpomíná s úsměvem Falbr.

Zpočátku měl potíže s češtinou

Po návratu do Československa v roce 1953 uměl česky jen s chybami. Gramatika pro něj byla věcí neznámou. „Měl jsem zpočátku značné potíže. Přesto jsem po provedených zkouškách nastoupil do 6. třídy. Dodnes s hrůzou vzpomínám na to jak jsem se učil vybraná slova a jaké potíže jsem měl se složitou českou mluvnicí. Kromě učiva jsem měl problémy s kázní, protože ta byla na českých školách daleko přísnější,“ vybavuje si.

Po dokončení základní školy absolvoval čtyřletou hospodářskou školu, obor mezinárodní vztahy. Škola připravovala budoucí zaměstnance podniků zahraničního obchodu. Po jejím dokončení získal místo v Podniku zahraničního obchodu Strojexport a následně v podniku Strojimport. Do nástupu vojenské služby tam dělal cizojazyčného korespondenta.

V listopadu 1963 nastoupil u Ministerstva vnitra jako učitel západních jazyků. Během pěti let dálkově vystudoval právnickou fakultu. Pak pracoval jako právník na odborovém svazu místního hospodářství. Dvacet let byl expertem na pracovní právo. V září 1989 odešel pracovat do ZOO Praha jako právník.

JUDr. Richard Falbr v Evropském parlamentu v Bruselu.

Budoval porevoluční odbory

Po sametové revoluci se Richard Falbr podílel na vybudování nových odborů. V roce 1990 se stal předsedou nově vzniklého Svazu služeb a o měsíc později byl zvolený místopředsedou Československé konfederace odborových svazů. Po zániku Československa se stal předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů.

V roce 1996 kandidoval do senátu a po ukončení dvouletého mandátu byl zvolený ve volebním okrese Most znovu na šest let. Nejprve jako nezávislý a poté jako nezávislý na kandidátce ČSSD. V roce 2004 se stal poslancem Evropského parlamentu. V roce 2009 svůj mandát europoslance obhájil na dalších 5 let a byl zařazen do Výboru pro zaměstnanost a sociální věci.

Kromě španělštiny Richard Falbr ovládá angličtinu a ruštinu. Ve volnu se nejraději věnuje ornitologii a včelařství.

TUCET OTÁZEK PRO RICHARDA FALBRA:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším ponižování lidí, libuji si v čase stráveném se svou 2,5letou vnučkou.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Rekultivovaný areál u přesunutého děkanského kostela včetně tamní restaurace.
Váš ideální odpočinek? Spánek.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbený je Che Guevara, neoblíbený Brežněv.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Dostihy na Hipodromu, i když to není zrovna kultura. Do Mostu dojíždím spíše pracovně.
Jakou hudbu posloucháte? Barokní.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v užitečnost solidarity a nevěřím v Boha.
Jaká je vaše největší neřest? Kouření.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Raději slavím Svátek práce.
Chtěl byste žít v jiné době? Ano, v době renesance.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Rozhodně pečenou krkovičku.
Co byste popřál mostecké knihovně? Mnoho čtenářů a stálý příliv dobrých knih.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů