Míra Kuželka

Míra Kuželka
textař a hudebník

Datum narození: 12.7.1967

Drtivou většinu času tráví textař a hudebník Míra Kuželka v mosteckém nahrávacím studiu, kde má práce nad hlavu. Píše pro známé interprety, anebo koncertuje s folk-rockovou kapelou Petr Kalandra Memory Band. Na počátku byl klasický zpěv, který ho učili odmala v „lidušce“. Pak přišla puberta a Kuželka zjistil, že je nesmysl zpívat holkám u ohně operním hlasem. Přešel tedy na kytaru. „Mělo to ale nevýhodu. Zatímco jsem hrál, ty nejhezčí holky u ohně si kluci rozebrali a na mě zbyla ta poslední,“ směje se hudebník.

Jsem velký patriot

Už před vojnou začal Míra Kuželka písničky skládat. Muziku i texty. Těch má dnes na svém kontě kolem tří stovek.

Stalo se mu to, co málokterému textaři. Už v začátcích kariéry sa na něj obrátili Helena Vondráčková, Karel Gott, Daniel Hůlka a další zpěváci, kteří zrovna „frčeli“. Pro zpěvácké hvězdy Kuželka dělal. „Dostal jsem až strach, že nemůžu jít výš, že už budu jenom padat,“ zapochyboval tehdy.

Míra Kuželka a jeho nezbytný klobouk.

Míra Kuželka je rodák z Mostu, ale řadu let strávil dojížděním do Prahy. Čtyři dny v týdnu. Pracoval pro televizi, dělal hudební pořady, hitparády. Stýkal se tam se známými zpěváky, herci, producenty, vydavateli. S kolegy z branže vyráběl videoklipy Danielu Hůlkovi, Petru Mukovi, skupině Maxim Turbulenc. „Kromě textování ale nedělám nic sám,“ stále opakuje.

Právě o jeho texty začal být na přelomu tisíciletí, po smrti Zdeňka Borovce, mezi zpěváky zájem. Nejdřív přišla nabídka od hudebního vydavatelství BMG a vzápětí se ozvala Sisa Sklovská, které otextoval písničky na jejím prvním albu. Ještě před tím napsal Šárce Rezkové píseň Ztracená láska, která se stala pravidelnou součástí adventních koncertů v České televizi. Pak už to šlo ráz na ráz.

Kuželkova výjimečného básnického talentu a citu pro metaforu si všimli mnozí přední interpreti. Jeho slova zdobí názvy dvou desek Heleny Vondráčkové, Karlu Gottovi napsal song V zahradě snů, Jakubu Smolíkovi Dopisy lásky.

Spolupracuje s Petrou Janů, otextoval album Šárce Vaňkové. Hvězdy šoubyznysu se na něj obracejí dál a dodnes s nimi dělá. S Davidem Kollerem psal písničky pro jeho novou desku. Jedna skladba je humanitární, na podporu Nadace Terezy Maxové. Píseň Žádný city, kterou Míra Kuželka otextoval, byla nejstahovanější Kollerovo skladbou na webu youtube.com.

Kuželka říká, že čím je starší, tím větší je patriot. S kolegy natočili propagační DVD o možnostech kulturního a sportovního vyžití v Mostě. „Je to reakce na to, že mě při vystoupeních v jiných městech lidé litovali, že jsem z Mostu. Uvědomil jsem si, jak špatné mínění o našem městě panuje,“ vysvětluje.

Praha by mě zkazila

Během let, která pracovně trávil v Praze, uvažoval, že by tam zůstal. Nakonec to neudělal. „Jsem bohatý tady v Mostě. Tím, jaké lidi mám kolem sebe. Praha by mě nejspíš zkazila, nebyl bych tam šťastný,“ míní Kuželka.

Mostu se týká i muzikál Magistr Kelley o známém anglickém alchymistovi, který byl za svého života vězněný na mosteckém hradě Hněvín. Hudbu k němu napsal Richard Řeřicha a texty Míra Kuželka. Premiéru měl v červnu 2011 v mostecké Základní umělecké škole F.L. Gassmanna.

TUCET OTÁZEK PRO MÍRU KUŽELKU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším, když se při rozhovoru nedívají do očí. Libuji si v klidu, známí tvrdí, že ve stresu.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Mám jedno místečko u nově napouštěného jezera.
Váš ideální odpočinek? Odpočívám prací, naplňuje mě bez pocitu únavy.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Nemám konkrétní. Vadí mi totalita, ponižování. Kladní jsou ti, kdo mají odvahu tomu čelit.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Chodím, kam se dá. Většinou někde jinde koncertuji, naštěstí je v Mostě dost akcí i v týdnu.
Jakou hudbu posloucháte? Bez hranic.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím v sílu slušného chování, úcty a pokory. Nevěřím na výmluvy.
Jaká je vaše největší neřest? Kouření? Chuť na Tullamore Dew? Co je to vlastně neřest?
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Ani jedno. Neumím se bavit jen proto, že zrovna se to dneska má.
Chtěl byste žít v jiné době? Teď jsem tady a užívám si to. Jsem spokojený.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Salát bez rajčat i jednou za rok sním. Ale krkovička je mi o hodně blíž.
Co byste popřál mostecké knihovně? Jistotu, že ji bude stále město podporovat. Je institucí, která má své velké opodstatnění.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů