Drahomíra Miklošová

Drahomíra Miklošová
starostka obce Obrnice

Datum narození: 3.3.1953

Velká starostka nevelkých Obrnic na Mostecku. Zpráva o tom, že Drahomíra Miklošová získala evropský „metál“ za inovativní obecní projekty podporující romskou integraci, obletěla téměř celý kontinent. „Je to příjemná odměna za naši sedmiletou práci v oblasti bydlení, prevence kriminality, sociálních řešení a trávení volného času,“ upřesňuje první dáma na venkovské radnici. V práci i v životě se Drahomíra Miklošová řídí Remarqueovými slovy: „Pokud chceš něco udělat, tak to udělej hned. Jakmile o tom začneš přemýšlet, neuděláš to nikdy“.

Jako malá ráda vytvářela oblečení pro panenky, ať šité nebo pletené. Jak říká, na ruce byla šikovná. Ani ve snu ji nenapadlo, že jednou bude starostkou. Nedokončila Střední zemědělskou školu – obor ekonomika v Lounech, a tak jí nezbylo než jít prodávat.

Při zaměstnání získala nejdříve výuční list na prodavačku, a pak při práci vystudovala i Střední ekonomickou školu v Teplicích. Dokonce se pustila i do Vysoké školy báňské – obor ekonomika, ale tu po dvou semestrech přerušila a už se k ní nevrátila.

Drahomíra Miklošová s cenou Rady Evropy za vzorovou integraci Romů do společnosti.

Po mateřské dovolené nastoupila do administrativy, nejdříve do Báňských staveb v Mostě. Odtud přešla na Doly Ležáky jako mzdová účetní. „Do toho jsem těžce onemocněla a byla jsem dva roky v plném invalidním důchodu,“ vzpomíná na těžká léta. Po nemoci nastoupila k Českým drahám jako vedoucí hospodářské správy.

Žena na radnici

Od roku 1992 se začala psát historie jejího působení na radnici. Nejprve dvě volební období na Městském úřadě v Litvínově. Zastávala tam post vedoucí finančního odboru a pak byla tajemnicí. Z litvínovské radnice odešla se změnou vedení a zkoušela chvíli podnikat. „To se mi moc nedařilo, tak jsem se opět vrátila do pracovně-právních vztahů,“ vybavuje si své posty vedoucí MTZ a investic v mostecké nemocnici a potom ekonomky na Střední škole v Meziboří. V roce 2006 stanula ve vedení Obrnic, kde je teď starostkou.

Své profesní úspěchy nechce hodnotit, ani to prý neumí. Dodává, že každou práci dělala podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a vždycky se držela ustáleného rčení: „Před nikým se nepovyšuj, ale ani neponižuj“.

Lepší obec, lepší vztahy

Nejvíc ji baví měnit vzhled a pověst Obrnic. „Mám radost, když jdu u nás v Obrnicích po novém chodníku přes nové náměstí do našeho nového kulturáku a zároveň vidím na krásně opravenou základní školu,“ libuje si. „Naplňuje mě uspokojení, že na to nejsem sama. Podařilo se dát dohromady celou řadu lidí, bez kterých by to nebylo možné,“ poznamenává.

V tomto ohledu je jejím největším přáním, aby se výrazné zlepšení vzhledu obce promítlo i do lepších vztahů mezi lidmi.

Ale nejenom prací živ je člověk. „K pořádnému odpočinku se dostávám jednou ročně na minimálně dvoutýdenní dovolené, nejlépe v teplíčku, u moře, pod šumícími palmami,“ prozrazuje Drahomíra Miklošová.

TUCET OTÁZEK PRO DRAHOMÍRU MIKLOŠOVOU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším hloupost, závist a libuji si ve společnosti svých příjemných přátel.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Golfové hřiště.
Váš ideální odpočinek? V teple na bílé pláži, na lehátku s pěknou knihou.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbená: Jára Cimrman. Neoblíbené: Lenin a Hitler.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívila naposledy? Show Caveman před rokem či dvěma v divadle.
Jakou hudbu posloucháte? Podle nálady – Vivaldiho či operní árie v podání Pavarottiho, anebo retro hity 80. let.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím, že existuje něco mezi nebem a zemí, nevěřím už na Ježíška.
Jaká je vaše největší neřest? Sklenka dobrého bílého vína před spaním.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Sv. Valentýn je příjemnější, obzvlášť s někým, kdo vás má rád.
Chtěla byste žít v jiné době? Teď už ne, ale někdy mám sto chutí odletět na pustý ostrov.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Nejlepší kombinace je obojí dohromady, zvláště když je krkovička dobře grilovaná.
Co byste popřála mostecké knihovně? Mostecká knihovna si zaslouží, aby se tam dveře netrhly pod náporem čtenářů všech věkových kategorií a nejlépe sedm dní v týdnu.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
  434 01 Most

  Telefony:
  
  automatická ústředna: 476 768 800
  
  prodlužování výpůjček:
  děti   476 768 810
  dospělí   476 768 811
  Rok 2015:  

  337 352   vypůjčených titulů
  108 014   návštěvníků webu kina
  81 639   návštěvníků knihovny
  54 306   návštěvníků webu knihovny
  25 766   návštěvníků kina
  8250   nových knih
  6088   registrovaných čtenářů
  1291   filmových představení
  1007   rekordní denní návštěva
  811   nových čtenářů